Prestatiekamp 1 – 2025

In Activiteiten by Koos Goudswaard

Dit jaar zijn we weer met een groep vliegers naar het Duitse Bad Frankenhausen vertrokken om te oefenen met thermiekvliegen, overlandvliegen en duur- en hoogteprestaties te behalen. We zijn weer te gast bij Aeroclub Hans Grade, waar we elk jaar naartoe gaan. Hieronder volgt een verslag van wat er elke dag behaald en gedaan is!

Dag 1 – Aankomst

Vandaag zijn we in alle vroegte vertrokken om de tocht naar Bad Frankenhausen te maken. Na een flink aantal uren op de Autobahn kwamen we aan op het veld, en er was aan cumulus geen gebrek. Bas en Marco hebben het uitgeprobeerd in de DG-1000T. De lier had een startje nodig om te wennen aan het gewicht maar daarna konden ze toch nog een mooie vlucht maken. In de avond heeft Bas nog uitleg gegeven over de navigatiesoftware SeeYou, waar we de rest van de week profijt van hopen te hebben.

Ook dit jaar zijn we voor het ontbijt en diner weer te gast bij Simone in “Zum Heideblick”!

Dag 2

Zondag was de eerste echte vliegdag, en daar is meteen goed gebruik van gemaakt! Het was eerst nog de vraag hoe goed het weer zou worden, omdat er best wat afscherming binnen kwam drijven en de cumulus nog niet zo goed los wilde komen. Maar nadat er een frontje was langsgekomen, werd het ineens super goed!

  • H2: Erwin vW had vandaag de ASK-23 en was van plan om zijn eerste solo-overlandvlucht te gaan maken. Dat is gelukt! Hij is 50 kilometer uit geweest en is zelfs teruggekomen! Daarnaast heeft hij zijn 1000m hoogtewinst te pakken en hoogstwaarschijnlijk zijn 5-uurtje, al hebben we daarvoor op de seconde nauwkeurig moeten kijken.
  • H6: In de DG-1000S hebben de solisten die voor het eerst in Bad Frankenhausen zijn (Joost, Tom en Erwin P) hun checkvlucht gemaakt om het veld en de omgeving te leren kennen. Het is hier toch wel anders dan in Haamstede!
  • H7: Kees is in de Discus CS vertrokken om een overlandje te maken. Hij is naar het zuidwesten gegaan en toen richting Nordhausen, hij is zo’n 3,5 uur weggeweest.
  • H8: Op de Discus 2ct in de 15 meter configuratie mocht Jort een overlandvlucht maken en die kans heeft hij niet laten liggen! Hij is eerst naar het zuidwesten gegaan, richting Bad Langensalza, en daarna naar het noorden, waar hij boven de Harz heeft gevlogen. Uiteindelijk was het een vlucht van 4,5 uur.
  • H9: De DG-1000T was vandaag voor Jan en Willem. Helaas mag de motor op dit moment niet gebruikt worden en daarom hebben ze aardig wat belletjes moeten uitgraven. Ze zijn naar Mühlhausen gegaan, daarna naar Nordhausen en hebben toen nog even in de buurt van het veld gehangen. Gelukkig hebben ze ondanks wat close calls niet buiten hoeven landen en zijn ze gewoon teruggekomen naar het vliegveld. Feitje: Jan heeft ’s ochtends inspiratie van de Copilot-AI gebruikt om een route uit te stippelen.
  • Bob en Geert-Jan hebben hun privékisten mee naar prestatiekamp (een Ka6 en een ASW20) en hebben daar ook nog op gevlogen. Bob probeerde eerst Cabrio te vliegen, maar daar was de thermiek toch echt niet sterk genoeg voor en hij stond een paar minuten later weer op de grond. Daarna heeft hij gewoon met de normale kap gevlogen en heeft hij urenlang kunnen vliegen. Geert-Jan heeft met zijn ASW20 een mooie overlandvlucht gemaakt, maar hij heeft wel wat lage belletjes moeten uitgraven om terug te komen.

De DG-1000S uit het veld slepen na Tom’s checkstart. Hier hebben we niet zulke mooie karretjes als thuis, dus gebruiken we een auto.

’s Avonds nog even buiten zitten, voordat de onweersbui eraan kwam.

Dag 3

Helaas kon er vandaag niet gevlogen worden vanwege het weer. Het heeft de hele dag af en aan zachtjes geregend, en van het vliegveld zelf is iedereen thuisgebleven. We hebben uitgerust, boodschappen gedaan en kersen geplukt. ’s Avonds konden we ook nog genieten van de ijswagen die zoals elk jaar speciaal voor ons langskwam.

De bui inspecteren

Dag 4

Vandaag was er veel thermiek maar helaas vooral in de wolken waardoor er een aantal flinke buien ontstonden. Voor ze echt ontwikkeld waren konden er gelukkig nog een aantal startjes gemaakt worden:

  • H2: Koos had vandaag de ASK-23 om zijn eerste overland te maken. Vanwege de stevige wind en de ontstane regenbuien is dat helaas niet gelukt, maar het was alsnog een leuke lokale vlucht van 50 minuten met goede thermiekbellen en lange wolken.
  • H7: Tom is vandaag solo gegaan op de Discus CS! Het was maar een vluchtje van 11 minuten, maar hij heeft de kist leren kennen. Joost heeft tijdens een reeks buien ook nog een uur op de grond in de H7 gezeten om hem stabiel te houden, maar is er zelf de lucht nog niet mee ingegaan. Hopelijk volgt dat morgen alsnog!
  • H8: Vandaag heeft Willem zijn eerste vlucht gemaakt op de Discus 2ct!

Dag 5

Ondanks de soms vrij sterke thermiek wilde de wolkenbasis vandaag maar niet omhoog komen. Toch zijn er een aantal mooie prestaties behaald:

  • H2: Koos heeft op de ASK-23 zijn eerste overlandje gemaakt! Hij is met de wind meegevlogen, heeft een paar belletjes gepakt maar vervolgens doofde thermiek overal uit en moest hij 25 km van het veld buiten landen in een graanveld. Dat is allemaal goed gegaan en het vliegtuig is met hulp van Erwin vW en Jan teruggereden naar Bad Frankenhausen.
  • H6: Vandaag is de DG-1000S gebruikt voor sleepinstructie voor Tom, Joost en Erwin P, die daarna ook solo sleep is gegaan!
  • H7: Joost en Erwin P zijn vandaag solo gegaan op de Discus CS!
  • H8: Willem heeft vandaag twee vluchtjes gemaakt en een uurtje boven het veld gehangen. Helaas aan het einde wat eerder teruggekomen vanwege een bui.
  • H9: Jort en Kees hebben vandaag met de DG-1000T lokaal gevlogen en daarna heeft Kees nog een paar solo sleepstarts gemaakt. Genoeg voor een sleepaantekening op zijn brevet!
  • Privé: Geert-Jan heeft vandaag lokaal gevlogen op de ASW-20 en is naar beneden gekomen vanwege de naderende regen. Bob heeft eerst een kort vluchtje gemaakt en daarna een paar solo sleepstarts, genoeg voor een aantekening op zijn brevet!

Koos na zijn buitenlanding in een graanveld

Dag 6

  • H2: Op de H2 vloog Erwin vW met als doel om overland te vliegen. Dat is hem door de lastige thermiek helaas niet geworden, maar hij heeft wel een paar startjes gemaakt, waaronder een vlucht van een uur!
  • H6: De DG-1000S werd vandaag gebruikt door Joost die samen met Bas voor zijn 100 km overland met instructie ging! Dat is gelukt en ze hebben in totaal zelfs meer dan 200 kilometer gevlogen. Daarmee heeft Joost die eis voor het behalen van zijn brevet gehaald!
  • H7: De Discus werd vandaag gebruikt voor de mensen die er deze week solo op zijn gegaan (Tom en Erwin P). Zo kunnen ze nog meer aan de kist wennen en oefenen met thermiekvliegen.
  • H8: Willem heeft vandaag weer op de Discus 2ct gevlogen. Hij had een mooie overland gepland maar ook hij kon vanwege de onvoorspelbare thermiek niet wegkomen.
  • H9: Jan en Jort hebben op de DG-1000T gevlogen, in totaal 100 km. Na een misselijke passagier en een lekke plaszak zijn ze na twee uurtjes teruggekomen.
  • Wat de privévliegers betreft: Bob heeft met de Ka6 lekker lokaal gehangen. Op de ASW20 (CL) mocht Marco vandaag vliegen, en hij heeft in totaal met 240 km de langste afstand van de dag behaald!